Zákon o povinnom zmluvnom poistení

Zákon o povinnom zmluvnom poisteníPravdepodobne si v dnešnej dobe všetci plne uvedomujú, že zabezpečenie akéhokoľvek vozidla plynie z nariadenia štátu. Nie je to povinnosť len u nás, ale skoro na celom svete. Sankcie za jej nerešpektovanie vedia byť veľmi vysoké. Preto si zákon o povinnom zmluvnom poistení predstavíme trošku bližšie. Napr. prečo je vlastne potrebné, na aké vozidlá sa vzťahuje, čo sa stane, keď sa nerešpektuje a iné otázky. O jeho zákonnom nariadení snáď nevedia len začiatočníci v jazdiacej sfére alebo ignoranti. Každý skúsenejší vodič vie, že je veľmi dôležité.

Prečo je potrebné?

Zákon nenariaďuje PZP len preto, aby sa mali na čo ľudia sťažovať. Väčšinou totiž žijeme v tom, že štát sa chce opäť nabaliť. Možno sa to bude zdať neuveriteľné, ale hlavnou pohnútkou bolo to, aby pri vzniknutých kolíznych situáciách nevznikalo zbytočne viac stresu. Vďaka zákonu o PZP už totiž preberá finančnú zodpovednosť resp. ťarchu poisťovňa za svojho poistenca.

Poisťovňa vie preplatiť nemalé škody, ktoré jej tým poistenec spôsobí. To, že ide skutočne o nemalé čiastky dokazuje aj to, že sa pohybujú v miliónoch eur. Tak, ako štát nariaďuje motoristom, aby zákon o povinnom zmluvnom poistení rešpektovali, tak nariaďuje aj poisťovniam minimálnu výšku krytia. Vodič môže svojim motorovým vozidlom spôsobiť škodu nielen materiálnu, ale aj na zdraví. Preto toto zabezpečenie kryje obe tieto odvetvia. V prípade majetkovej ujmy môže poisťovňa pokryť až 1 milión eur a pri zdravotnej ujme až 5 miliónov eur. Ako sme si povedali, tieto sumy sú minimá určené štátom. Niektoré poisťovne ich majú o niečo vyššie, no nie je vylúčené, že to bude za príplatok. Preto si radšej overte svoju zákonnú poistku.

Koho kryje?

PZP kryje vašu finančnú stratu, ale len ak máte platnú zmluvu a škodovú udalosť ste nespôsobili úmyselne. Nekryje ale vaše škody ani zdravotné, ani materiálne. Vaša potenciálne finančná strata sa týka iných vozidiel a osôb, ktoré môžete vašim dopravným prostriedkom poškodiť. Výšku poistného krytia sme vám uviedli v odseku vyššie.

Napriek základnému krytiu, ktoré sa vzťahuje len na škody, ktoré spôsobíte iným, existujú poisťovne, ktoré ponúkajú rozšírené krytie už v rámci základného balíčka. Zákon ho ale nenariaďuje, je to slobodná voľba jednotlivých poisťovní. Napr. Generali, Kooperativa či Komunálna poisťovňa vám ponúkajú výber jedného z havarijných rizík, prípadne už kryjú úraz vodiča, posádky či poškodenie batožinu. Ak by ste si ich zvolili v rámci havarijného zabezpečenia, cena by bola o niečo vyššia. Iné poisťovne ako Allianz, Axa, Union, UNIQA, ČSOB atď. kryjú len poškodených.

Aké vozidlá poistiť?

V súdnej sieniZákon o povinnom zmluvnom poistení presne stanovuje, aké motorové či nemotorové vozidlá je potrebné poistiť. My vám z nich všetkých spravíme stručný výcuc, no nič vám nebraní, aby ste si jeho presné znenie naštudovali. V skratke vám poradíme, že toto zabezpečenie je potrebné pre všetky motorové a nemotorové vozidlá s technickým preukazom. PZP online si teda nezabudnite kvôli zákonu uzatvoriť nielen na auto, ale aj na:

  • motocykel,
  • prívesný vozík,
  • obytný príves,
  • vysokozdvižný vozík,
  • pracovné či poľnohospodárske stroje,
  • historické vozidlá atď.

V skratke aj na všetko, čím by sme mohli spôsobiť škodu na majetku alebo na zdraví.

Čo ak moje vozidlo nemá platnú poistnú zmluvu?

V prípade, že sa poisteniu plánujete vyhnúť resp. ste si neuvedomili, že vám platnosť zmluvy skončila, môže to pre vás predstavovať niečo nie veľmi príjemné. Ak by vás v takej situácii chytila policajná hliadka, hoc aj náhodou, mohli by vás pokutovať vo výške až 300 eur. Policajti nie sú jediní kompetentní, ktorí vás môžu pokutovať. Niekoľkonásobne vyššiu pokutu môžete dostať od Obvodného úradu. Ten vám môže nadeliť pokutu až vo výške 3 330 eur, a to aj niekoľko rokov po tom, čo ste reálne jazdili nerešpektujúc zákon o povinnom zmluvnom poistení. Ak spôsobíte škodovú udalosť alebo dopravnú nehodu, všetky škody hradíte nielen sebe, ale aj všetkým poškodeným. A že to môže byť skutočne veľa, dokazuje aj vyššie zmienené miliónové krytie poistných udalostí.

Koľko zaňho zaplatíte?

Cena za tento produkt sa môže rôzniť. Zákon upravuje jedine výšku poistného krytia poisťovní, nie to, koľko si zaňho majú účtovať. Pochopiteľne, nemôže to byť veľa, keďže ide o nariadenie. Preto je aj niekoľkonásobne lacnejšie, než dobrovoľné havarijné zabezpečenie vozidla.

Výška poistného sa môže rôzniť od poisťovateľa k poisťovateľovi a od vozidla k vozidlu. Najlacnejšie zákonom stanovené ročné PZP môže začínať už od 40 eur, u vozíka aj od 10 eur. Za to isté vozidlo však môžete zaplatiť aj 300 eur. Pri výkonnejších a luxusných vozidlách môže poistné dosiahnuť aj 600 eur za rok. Všetko je však o hľadaní.

V súvislosti s najlepšou cenou by sme vám chceli odporučiť online porovnanie ponúk, ktoré je v súlade so zákonom. Po vypísaní parametrov vozidla vám do niekoľkých sekúnd zobrazí všetky vaše ponuky. K tomuto nástroju sa môžete dostať aj po kliknutí na výraz vyznačený v úvode nášho článku. Jeho využitie vám ušetrí hodiny času, ale hlavne stovky eur. Takto najlepšie uvidíte, že ponuky poisťovní sa od seba líšia vo veľmi výraznej miere. Či už hľadáte najlacnejšie PZP, krytím najlepšie alebo v pomere cena/krytie najvýhodnejšie zákonom stanovené PZP, určite ho nájdete.

Priamo z porovnania môžete aj o niektorú ponuku požiadať a to jediným klikom. Dopíšete zopár údajov a na mail vám budú doručené niektoré dokumenty. Po zaplatení poistného vám poisťovňa zašle originál zelenú kartu.

Záver

V rámci článku sme vám stručne priblížili zákon o povinnom zmluvnom poistení a viac o ňom sa môžete dočítať aj tu. Nikomu neodporúčame, aby sa ho pokúsil porušiť, ináč to môže skončiť veľmi vysokými finančnými sankciami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *